Son Konu

Windows 10 güncellemeleri tamamen kapatma nasıl yapılır?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows 10 işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda tüm güncellemeler otomatik olarak yapılır. Güncelleme işlemi sırasında bilgisayarda yavaşlama yaşanacaktır. Bu durum birçok Windows 10 kullanıcısını rahatsız eder. Yavaşlamayı önlemenin yolu, güncellemeleri tamamen kapatmaktır. Bu yazımızda Windows 10 güncellemeleri tamamen kapatma nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Windows 10 işletim sistemi, otomatik olarak güncellemeleri yapma özelliği ile bilinir. Kullanıcının bu işlem için herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Ancak bazı kullanıcılar güncelleme sırasında bilgisayarda oluşan yavaşlamadan rahatsızlık duyarlar. Bu durumda yapılacak en akıllıca şey, Windows 10 güncellemelerini tamamen kapatmaktır.

WİNDOWS 10 GÜNCELLEMELERİ TAMAMEN NASIL KAPATILIR?
Windows 10 üzerinden güncellemeleri kapatmak için birden fazla yol kullanılabilir. Windows 10 güncellemeleri tamamen kapatma yöntemleri şu şekildedir;

Hizmetleri kullanarak Windows 10 güncellemelerini kapatma
Tarifeli bağlantı ile Windows 10 güncellemelerini kapatma
Yapılandırma ayarlarını değiştirerek Windows 10 güncellemelerini kapatma

HİZMETLERİ KULLANARAK WİNDOWS 10 GÜNCELLEMELERİ TAMAMEN NASIL KAPATILIR?
Windows 10 güncellemelerini kapatmanın en garanti yolu, “Hizmetler” uygulamasını kullanmaktır. Hizmetleri kullanarak Windows 10 güncellemelerini tamamen kapatma adımları şu şekildedir;

Birinci Adım
Görev çubuğunda bulunan büyüteç resmine tıklayarak arama kısmı açılır.

İkinci Adım
Bu kısma “hizmetler” ya da “services” yazılır.

Üçüncü Adım
Açılan hizmetler listesi üzerinden “Windows update” yazan hizmet bulunup çift tıklanır.

Dördüncü Adım
Açılan panel üzerinden “Başlangıç türü” yazan kısım açılır ve “durdur” seçeneği işaretlenir. Bu işlem sonrasında Windows 10 güncellemeleri tamamen kapatılmış olur.

TARİFELİ BAĞLANTI İLE WİNDOWS 10 GÜNCELLEMELERİ TAMAMEN NASIL KAPATILIR?
Windows 10 güncellemelerini kapatmanın bir diğer yolu bağlantıyı kapatmaktır. Güncellemeler internet üzerinden yapılır. Eğer bilgisayarın internet bağlantısı kesilirse güncellemeler yapılamayacaktır. Tarifeli bağlantı ile Windows 10 güncellemeleri tamamen kapatma adımları şu şekildedir;

Birinci Adım
Windows 10 ayarlar menüsüne gidilir. Bunun için “Başlat” menüsünden arama kısmına “ayarlar” yazmak yeterli olacaktır.

İkinci Adım
Ayarlardan “Ağ ve İnternet” yazan bölüme girilir.

Üçüncü Adım
WİFİ yazan kısma tıklanır ve gelişmiş ayarlar üzerinden Tarifeli Bağlantı kapalı konuma getirilir. Aynı şekilde tarifeli bağlantı açılmak istendiği zaman da bu yol izlenmelidir.

Bilgisayarın o anda güncelleme yapmasını istemeyen kullanıcı, tarifeli bağlantıyı hemen kapatabilir. Bağlantının kesilmesi, güncellemelerin durması anlamına gelecektir. Ancak bağlantı açıldığı zaman güncellemeler bir kez daha indirilecektir. Tarifeli bağlantı seçeneği sadece kablosuz internet kullanımlarında geçerlidir. Kablo ile internete bağlı olan bilgisayarlarda bu yöntem kullanılamaz.

YAPILANDIRMA AYARLARINI DEĞİŞTİREREK WİNDOWS 10 GÜNCELLEMELERİ TAMAMEN NASIL KAPATILIR?
Windows 10 güncellemelerini kapamanın bir diğer yolu, yapılandırma ayarlarıdır. Yapılandırma ayarlarını değiştirerek Windows 10 güncelleme tamamen kapatmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Birinci Adım
Çalıştır uygulaması açılır. Bunun için bilgisayarın arama çubuğuna çalıştır yazmak yeterlidir.

İkinci Adım
Açılan panele “gpedit.msc” yazılır ve Tamam seçeneğine tıklanır.

Üçüncü Adım
Açılan ekran üzerinden sırası ile Bilgisayar Yapılandırması – Yönetim Şablonları – Windows bileşenleri – Windows Update adımları takip edilir.

Dördüncü Adım
Açılan panel üzerinden mevcut durum “Etkin” olarak değiştirilir.

Beşinci Adım
Seçenekler kısmından “Karşıdan yükleme ve kurma için uyar” seçeneği işaretlenir ve Tama yazan butona basılır.

Altıncı Adım
Windows + I tuşlarına basılır ve “Güncelleştirmeleri Denetle” seçeneğine basılır. Yeni ayarlar kaydedilir ve bilgisayar yeniden başlatılır.

Tüm bu seçenekler ile Windows 10 güncellemelerini kapatmak mümkündür. Ancak tamamen kapatma işlemi için Hizmetler seçeneğini kullanmak daha akıllıca olacaktır. Bilgisayar güncellemeleri, uygulamaları daha kullanışlı hale getirmek amacıyla yapılır. Bu nedenle güncellemelerin ara arada olsa mutlaka yapılması bilgisayar kullanımı açısında faydalı olacaktır.

Üst Alt