Son Konu

Cocuklar bu oyunların adını bile bilmiyor

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cocukların severek oynadığı sokak oyunları unutulmaya yuz tuttu Bircok cocuk, yağ satarım bal satarım, celikcomak, uzuneşek, topac, aşık, korebe, bezirganbaşı gibi oyunların ismini dahi bilmiyor
imagescocuklarbuoyunlarinadinibilebilmiyor5ad19cdd80d5a

Aydın Hızlıca'nın haberi

Uzmanlar ise bilgisayar ve televizyona mahkUm olan cocukların sosyal ve fiziki gelişiminin olumsuz etkileneceğini belirterek annebabaları uyarıyor Cok değil yaşı 20'nin uzerinde olanların cocukluğunda sokak aralarında ve evlerinin bahcelerinde oynadığı bu oyunların yerini bilgisayar oyunları aldı Kentleşmeyle birlikte şehirlerde devasa binaların yukselmesi, cocukların oyun alanlarını daralttı Tum bunlara ilkoğretim cağındaki cocukların iyi bir gelecek icin bircok zorlu sınava hazırlanması da eklenince sokak oyunları unutuldu Yapılan değişik calışmalarla oyunlar hatırlatılmaya calışılsa da istenilen sonuc alınamıyor

Bilgisayar oyunlarındaki şiddete dikkat ceken Memory Center Noropsikiyatri Merkezi Klinik Psikoloğu Hande Sinirlioğlu Ertaş, sokak oyunlarının cocukların kişisel gelişimine olumlu katkı yaptığına dikkat cekti Evde surekli bilgisayarla oynayan cocuğun arkadaşlık kuramayacağına işaret eden Ertaş, bu tarzda yetişen cocukların hayatlarının ilerleyen donemlerinde toplumla sosyalleşemediğinin altını cizdi

Oyuncak ve oyunun cocuğun beş duyu organını harekete gecireceğini bildiren Klinik Psikoloğu Ertaş şoyle konuştu: Cocukların kalem, kaşık tutması, şişe acması, duğme acmakapaması, ip bağlaması, bisiklete binmesi, ceşitli spor aktivitelerine katılması gelişimlerini hızlandırır Oyun, cocuğun sosyal gelişiminin sağlıklı olması uyum ve işbirliğini ve paylaşmayı oğrenmesine sebep olur Oyun, cocuğun kas sistemini geliştirirken, biriken enerjisinin boşalımını ve gunluk yaşamdaki gerilimden kurtulmasını da sağlar

UNUTULAN BAZI OYUNLAR

Bezirganbaşı:

Bezirganbaşı tekerlemesi ile ebe secilir Oyuncular secilen 2 ebenin kolları altından tekerleme eşliğinde gecerler Başta verilen isimleri bilemeyenler ebelerin arkalarına gecerler ve 2 farklı takım oluşturulur Ardından ortaya bir cizgi cizilir ve 2 takım cizginin gerisine ip ile kim duşecek cekişmesi yapar

Mendil kapmaca:

Ortada mendili tutacak biri secilir Sonra cocuklar 'aldım verdim ben seni yendim' oyunuyla iki gruba ayrılırlar Cizgilerden cıkış yapan cocuklar arasında mendili yakalayan yakalayamayanı mendille ebelemeye calışır

Yedi kiremit:

Ortaya yedi kiremit konur, 2 gruba bolunen cocuklar bunu top atıp isabet ettirerek yıkmaya calışırlar İlk deviren diğer grubu topla vurma hakkını kazanır Topla en cok kişi vuran grup kazanır

Seksek:

Herkes tarafından bilinen seksek oyunudur İlk gidiş bitince sondan başa donuş yapar Başta cift ayak gidiş donuşun ardından tek ayak gider ve tamamladığı karelerin icine ismini yazmaya başlar Başkasının kutusuna basmadan gidiş donuşu bitiren oyunu kazanır

(Zaman)

Üst Alt