Son Konu

ibrahim b. edhem'in duası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ibrahim b edhem,
ibrahim b edhemin duası

İbrahim b Edhem'in hizmetkarı olan İbrahim b Beşşar İbrahim b Edhem hazretlerinin her cuma günü sabahtan ve akşam aşağıdaki duayı okuduğunu rivayet eder;

Mezid gününe ve yepyeni sabaha merhabalar!

Kâtib ve şâhid gününe merhabalar! Bizim bu günümüz bayram günüdür
(Ey rabbimiz!) Bugün de dediklerimizi bizim için yaz Hamid Mecîd Refi' Vedûd ve kulları hakkında istediğini çekinmeden yerine getiren Allah'ın ismiyle başlarım Allah'a iman ederek sabahladım

Allah'ın cemâl ve celâliyle karşılacağımı onay ederek sabahladım Allah'ın susturucu delile sahip olduğunu itiraf ederek sabahladım Günahımdan istiğfâr ederek sabahladım

Allah'ın rubûbiyetini ikrâr edip onun önünde eğilerek sabahladım Allah'tan başka herkesten ilahlık vasfını inkâr ederek sabahladım

Allah'a fakir olarak sabahladım Allah'a yaslanarak sabahladım O'na dönüş yaparak sabahladım Allah'ı meleklerini peygamber ve rasûllerini arşını yüklenen meleklerini yarattıklarını ve bundan böyle yaratacaklarını şâhid yaparım ki kendisinden başka ilah olmayan Allah O'dur Birdir O'nun ortağı yoktur Muhammed (as) O'nun kulu ve rasûlü'dür Cennet haktır Cehennem haktır Ahirette kevser havuzu haktır Muhammed'in (sa) şefâatı haktır

Kabirde Nekir ve Münker'in suâli haktır
Ey rabbim! Va'din ve vaîdin haktır Seninle karşılaşmak haktır Emin saat (kıyamet) gelecektir Onda şek ve kararsızlık yoktur Belirlenmiş Allah Teâlâ kabirlerde yatan ölüleri diriltip haşre gönderecektir Bu inanç üstünde yaşıyor ve bu inanç üstünde öleceğim ve bu inanç üzere inşaallah haşrolunacağım
Ey Allahım! Sen rabbimsin Senden diğer ilah yoktur Beni yoktan var ettin Ben kulunum Sana vermiş olduğum ahid ve va'd üstünde bulunuyorum Buna gücüm yettiği değin devam edeceğim

Ey Allahım! Kendi yaptıklarımın ve her şer sâhibinin şerrinden sana sığınırım
Ey Allahım! Ben nefsime zulmettim Benim günahlarımı bana bağışla! Çünkü senden başka günahları bağışlayan yoktur Beni ahlâkların en güzeline ilet Çünkü ahlâkların en güzeline ileten ancak sensin Benden ahlâkların kötülerini uzaklaştır Çünkü ahlâkların kötülerini uzaklaştıran fakat sensin Senin hizmetindeyim senin hizmetindeyim Hayrın tamamı senin kudret ellerindedir Ben seninim ve sendenim Günahımın affını senden istek eder sana dönerim

Ey Allahım! Senin gönderdiğin rasûle iman ettim Ey Allah'ım! İndirdiğin kitaba inandım Mekteb ve medrese görmeyen peygamberi zişânın Muhammed benim konuşmamın mührü ve anahtarıdır Bütün nebî ve rasûllerinin üstüne de salât ve selâmını yağdır

Ey âlemlerin rabbi! Duamı kabul eyle!
Ey Allahım! Bizi Muhammed'in havzuna ulaştır Bizi Muhammed'in kadehiyle sulandır ama o suyu içtikten sonra ebediyyen susamayalım O böylece bir su ki kolayca yutulur hoş kazanç ve insanı suya kandırır Biz mahrum olmaksızın ahdini bozmaksızın şübheye düşmeksizin fitneye kapılmamış,sapıtmamış ve gazabına uğramamış bir hâlde Muhammed'in ashâbıyla haşret!

Ey Allahım! Dünyanın fitnelerinden beni koru Sen neyi seviyor neden razıysan beni onu yapmaya muvaffak kıl Benim hâlimin tamamını ıslâh eyle Dünya ve âhirette yanılmaz ve değişmeyen hükmünle beni sabit kıl Her ne değin zâlim isem de beni saptırma Sen her eksiklikten uzaksın ey Alîy Azîm Bârî Rahim Azîz Cebbâr olan Allah Göklerin gölgeleriyle kendisini her türlü eksiklikten tenzih eden Allah her türlü noksanlıktan münezzehtir Denizlerin kabaran dalgalarıyla dağların yansıtan sesleriyle denizdeki iri balıkların kendilerine bilerek dilleriyle göklerdeki yıldızların burçlarıyla ağaçların kök ve meyveleriyle yedi kat gök ile yedi kat yerin üzerinde ve içindeki varlıklarıyla kendisini tesbih eden Allah! (Biz de seni tesbih ve tenzih ederiz) O Kadar bir Allah'ı tenzîh ederiz oysa yarattıklarının her ferdi (ya diliyle veya varlığıyla) onu tesbih etmektedir

Ey Allah'ım! Sen yücesin sen yücesin! Sen her eksiklikten münezzehsin münezzehsin! Ey kayyûm ey âlim ey halîm Sen her türlü eksiklikten münezzehsin! Senden başka ilah yok Sen teksin senin ortağın yoktur Diriltiyorsun öldürüyorsun Ölümsüz diri ancak sensin Hayrın tamamı senin kudretindedir Sen herşeye kâdirsin! *

Üst Alt